Zbyněk Králík

  • 2002/2003 - studentem v Rice Lake
  • 2007 - návštěva Rice Lake (viz. fotky)
  • 2009 - návštěva Rice Lake

Co mi rok v USA dal a vzal?

Já sám na tuto otázku neznám odpověď. Je velice těžké srovnat Rice Lake a Žamberk. Jsou to dva naprosto odlišné světy. Když jsem přijel do Ameriky, tak mi všechno připadalo nové a přitom tak nějak povědomé. Znáte ten pocit- jako že už jste něco viděli a jen si nemůžete vzpomenout kde to bylo… když jíte fialový kečup, nebo když vidíte půl-kilovou cibuli připadáte si jako v jiném světě. Chuť obu je naprosto identická s českou. Auta jsou ohromná a to čemu my běžně říkáme „velké auto“ se v USA prodává jako „mini jeep“. Takových odlišností by se daly najít jistě tisíce a možná, že ještě víc.

Proto, když se mě někdo zeptá, jak se mi tam líbilo, odpovím nevím. Rice Lake pro mě zůstává jen další odlišnou variantou způsobu života se všemi jeho klady i zápory. Člověk si vždy musí vybrat tu lepší možnost a odnést si z ní zkušenost. Já si z Rice Lake svoji zkušenost jistě odnesl.

Moje vzpomínky na studium v Rice Lake

Ačkoli je to již několik let od mého návratu z Rice Lake, tak neuběhne den, kdy bych si na rok strávený v tomto městě nevzpomněl. Při mém studiu (mezinárodní vztahy) je to samozřejmě angličtina, se kterou přicházím do styku opravdu neustále. Z Rice Lake jsem se domů ale nevrátil jenom s lepší angličtinou a dvěma těžkými kufry… Roční pobyt v Rice Lake člověka obohatí především nesčetnými zkušenostmi, které by jinak musel získávat za velkých útrap, nebo by je třeba nezískal vůbec.

Za vůbec nejdůležitější z těchto zkušeností považuji rozšíření vlastních obzorů, které tento pobyt s sebou nese. Člověk pozná nejenom spoustu nových lidí a odlišnou kulturu, ale hlavně začne samostatně přemýšlet a uvědomí si vlastní možnosti, které mu do té doby nebyly vůbec tak zřejmé. Student náhle mnohem lépe pozná sám sebe. I díky studiu v Rice Lake jsem se rozhodl studovat mezinárodní vztahy a musím přiznat, že mě tento pobyt dostatečně vybavil zkušenostmi a schopnostmi, ze kterých při studiu profituji každý den.

V životě každého člověka jsou události, které ten daný jedinec považuje za zlomové. Pokud bych měl ve svém dosavadním životě nějaký takový mezník vybrat, pak by to zcela jistě byl právě pobyt v Rice Lake. Dnes si ani nechci představovat, jak by vypadal můj život, kdybych se rozhodl do Rice Lake nejet. Rok studia ve Spojených státech je zkušenost, které nikdy litovat nebudu.


<< ZPĚT na seznam studentů

zbynek_kralik.txt · Poslední úprava: 2013/05/04 00:42 (upraveno mimo DokuWiki)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki