Robert Fáber

  • 2009/2010 - studentem v Rice Lake

Můj pobyt v Rice Lake

Již je to něco přes osm týdnů, co jsem poprvé uviděl ceduli hlásající Welcome to Rice Lake. Po více než čtyřiceti hodinovém maratonu bez spánku, okořeněným zmateným pobíháním na letištích ve Frankfurtu a Chicagu, časovým posunem a ztraceným zavazadlem, jsme byli společně s Evčou více než rádi za naše hostitelské rodiny, které nás již dlouho nedočkavě vyhlíželi a s radostí se nás ujali.

Za sebe mohu říct, že jsem se svou americkou rodinou více než spokojen. Mými hostitelskými rodiči jsou Ned a Suzanne Wolfovi, kteří oba pracují v nemocnici, Ned jako ředitel nemocnice v Rice Lake a Suzanne jako vrchní sestra v nemocnici v Eau Claire, což je větší město asi 60 km od Rice Lake. Mám tu čtyři sourozence, ale pouze jeden - Kevin, je tu nechán mně napospas. Ostatní tři - Ryan, Kathryne a Laura studují na Univerzitě v Madisonu, hlavním měste Wisconsinu. Z Kevina se stal velmi dobrý kamarád, který mě nejen vozí každý den do a ze školy, ale také mě seznámil s jeho vrstevníky, učí mě hrát na bubny a po každé večeři se mnou myje nádobí.

Americký školní systém by mohla být kapitola sama o sobě, a to ne nikterak krátká. Rozdíly oproti tomu českému jsou vidět hned na první pohled, ať už to je uspořádání školy samotné, jednotný rozvrh hodin, organizace školních a mimoškolních aktivit či přístup učitele k žáku a naopak. Jsem také velmi potěšen, že jako zahraniční studenti jsme tu přijímáni se zájmem a otevřenou náručí jak učiteli, tak i zdejší mládeží.

Po škole jsou nabízeny různé aktivity, od sportů, přes školní kapelu a sbor, až po širokou škálu zájmových klubů. Já si vybral přespolní běh, který mi tu společně se školními úkoly a projekty dělá odpolední společnost. No a během víkendů a dnů beze školy moje hostitelská rodina nezahálí ani na chvíli a snaží se mi ukázat co nejvíce z kultury a přírody Severovýchodní Ameriky. A tak jsem již navštívil profesionální zápas v americkém fotbale, což se údajně někomu zdejšímu nepodaří ani za celý život, plavil se po chladném, ale krásném Lake Superior a se zatajeným dechem zíral na vrcholky mrakodrapů v Chicagu. Zkrátka jsem se tu od příjezdu ještě nezastavil, a doufám, že to tak po zbytek roku i zůstane, jelikož tento pobyt v Rice Lake vidím jako pokladnici zážitků a zkušeností na celý život.

Závěrem bych rád poděkoval Gymnáziu, městu Žamberk za finanční podporu a hlavně organizaci ŽIFA za uskutečnění této cesty. Ale také mým kamarádům, spolužákům a rodině, které jsem na rok opustil.

Přeji všem úspěšný zbytek roku a šťastný vstup do toho nového! Robert Fáber, Rice Lake


Novinové články z Rice Lake

Zde si můžete přečíst, co o nás exchange studentech píšou v Rice Lake ve zdejších novinách.

<< ZPĚT na seznam studentů

robert_faber.txt · Poslední úprava: 2013/05/04 00:42 (upraveno mimo DokuWiki)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki