Kristýna Sonntagová

  • 2011/2012 - studentem v Rice Lake

Září 2011

STŘÍPKY z RICE LAKE

Tak jako každý rok i letos vyslalo město Žamberk do malého městečka ve Wisconsinu dva studenty na roční výměnný pobyt v USA. Osud tomu chtěl, že jsem se mohla stát jednou z nich, a tak se s vámi nyní mohu podělit o své zážitky.

Bude to už skoro měsíc co jsem se stala právoplatným členem jedné milé americké rodiny, bude to už skoro měsíc co se učím matematiku v anglické jazyce (a ti kteří mě znají, vědí, že i v češtině to pro mě bylo peklo) , poznávám novou kulturu, jím hamburgery a zvykám si na nový domov. Nejsem na to ale sama. Spolu se mnou do USA odletěla Eliška Hegerová, můj český spojenec. I ona odkrývá tajemství nezdravé americké kuchyně, poznává jak funguje americké školství a užívá s svojí novou rodinu.

I když se může zdát, že za tu chvíli nemůžeme mít mnoho zážitků, opak je pravdou. Užily jsem si kempování, rybaření, projížďku po jezeře, naučily se pravidla amerického fotbalu a mnoho dalších, pro nás nevšedních, věcí. Já osobně jsem ale nejvíce zaskočená tím, jak to funguje v naší škole. Zvláště pak vztahy mezi učiteli a žáky. Hned první školní den, když jsme poprvé hledaly legendární americké „lockers“, jsme potkaly pana ředitele. Místo uctivého pozdravení natáhl ruku a říká: „High five!“ (pojď si plácnout). Stejně tak se každou hodinu učitelé nezapomenou zmínit, jak nás mají hrozně rádi, že tu jsou pro nás a většina z nich nás oslovuje honey (zlatíčko). Změny jsme se však dočkaly i ze strany studentů. Přesto že si mohou na chodbě plácnou s ředitelem, chovají ke všem učitelům respekt a v hodinách panuje klid. A to až takový, že ve třídách zůstávají otevřené dveře na chodbu a nikoho to neruší. Avšak co se týče náročnosti studia, má se od nás Amerika co učit. Nicméně fakt, že se na našich hodinách nesedřeme jen přispívá k naší dobré náladě.

Abych to všechno shrnula, myslím že mohu za nás obě říct, že si zatím své roční dobrodružství užíváme jak se dá a jsme vděčné za tuto příležitost. Proto bych závěrem chtěla poděkovat městu Žamberk, organizaci ŽIFA a Gymnáziu Žamberk, bez nichž by se naše cesta nemohla uskutečnit.

Kristýna Sonntagová, Rice Lake

Květen 2012

Začátky versus konce

Co člověk, to jiný názor. Věřím ale, že na jednom se všichni shodneme-všechny začátky jsou těžké. A já mám pocit, že na mě se tenhle rok začátky přímo lepí. Už tomu bude rok, co jsem opustila všechno známé a začala od nuly v jiné zemi. Začínala jsem si zvykat na novou rodinu, začínala jsem si hledat nové přátele, učit se jiné předměty v jiném jazyce. Zdá se mi to jako dnes, když jsem stejně jako teď seděla u svého počítače a začínala psát svůj první článek, první pozdrav do Žamberka. Tehdy jsem byla mezi cizími lidmi v cizím městě a všechno bylo nové. To se mi zdálo jako dost začátků na jednoho malého človíčka, a tak jsem se nemohla dočkat, až se tu konečně budu cítit jako doma a začátkům bude konec. A taky že jo, můj vytoužený čas už dávno nastal. Teď bych ho ale nejraději vrátila o kus zpátky. Začátky jsou sice pryč, ale konce se nezadržitelně blíží a já nevím, jestli náhodou nejsou ještě těžší.

Je to tak, toto jsou mé poslední střipky z Rice Lake a konec mé spisovatelské kariéry v Žambereckých listech. Za necelých šest týdnů je tu konec mého ročního dobrodružství, nastane čas znovu si sbalit kufry a opět odjet z domu…domů. Před rokem bych nevěřila, že tohle budu moci někdy říct. Dnes vám ale naposledy píšu z malého města, které už dobře znám, kde mám teď druhou rodinu a druhý domov. Potkala jsem spoustu milých lidí, našla si kamarády, užila si legraci, ale v dálce už slyším zvonec. Z pohádek moc dobře vím, co mi tenhle zvonec chce říct. Šest týdnů a budu se muset rozloučit se vším známým-s rodinou, s přáteli, se školou… Tentokrát už to ale nebude „jenom“ rok. A to se mi zdá jako dost konců na jednoho malého človíčka.

Nemám si ale na co stěžovat, byl to pro mě neuvěřitelný a nezapomenutelný rok, plný zážitků a příležitostí. Odjela jsem proto, abych se naučila anglicky, myslím ale, že jsem se naučila mnohem více. Jak moc mě tenhle rok změnil, co přinesl a co vzal se nejspíš dozvím, až se vrátím zpět. Už teď ale vím, že tenhle rok i se všemi jeho začátky a konci bych nevyměnila za nic.

Začátky jsou těžké, konce ještě těžší, ty mé ale stojí za to!

<< ZPĚT na seznam studentů

kristyna_sonntagova.txt · Poslední úprava: 2013/05/04 00:42 (upraveno mimo DokuWiki)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki