David Muthsam

  • 1997 - účastník zájezdu pěveckého sboru Corale do Rice Lake
  • 1998/1999 - studentem v Rice Lake
  • 2006 - účastník zájezdu pěveckého sboru Corale do Rice Lake

Když se řekne 'USA'

To, co jsem si pod tímto slovem představil třeba před pěti lety, je úplně jiné, než co si představím teď. Zlomem byl můj pobyt v Rice Lake.

Ve Wisconsinu jsem byl vlastně dvakrát. Poprvé na čtrnáct dní se sborem CORALE a podruhé rok nato coby student na tamní střední škole. Těžko říci, který z těchto dvou pobytů byl lepší, protože byly velice odlišné. Ale každopádně jsem díky tomu prvnímu jel do Rice Lake znovu. Chtěl jsem se tam prostě ještě podívat. A vyšlo to!

Bylo to jiné než napoprvé. Už jsem tam nebyl jenom jako host, ale spíše jako člen rodiny, ve které jsem bydlel. To byla úplně jiná zkušenost. Stal jsem se na rok Američanem, se vším kladným i záporným, co k tomu patří. Poznal jsem, jaké mají Američané názory a postoje v rozličných situacích. Zažil jsem na vlastní kůži typické americké svátky, jako je Halloween, Den díkůvzdání i pro nás Evropany odlišné slavení Vánoc a Velikonoc. Jako právoplatný člen rodiny jsem se účastnil různých rodinných výletů a návštěv příbuzných.

Velkou zkušeností pro mě byla americká stření škola, jejíž systém je velice odlišný od našeho. Nějakou dobu mi trvalo, než jsem si na to na všechno zvykl a pak už to bylo dobré. Především se mi líbila široká škála předmětů, v níž si své oblíbené najde snad každý. No a pak zde byla spousta mimoškolních aktivit, hlavně tedy sport, ale také kapela, sbor, dramatický kroužek a další.

Když jsem do Ameriky jel, měl jsem tři přání: vidět mrakodrapy (a nejlépe si na nějaký vyjet), Indiány a bizony. Aspoň vidíte, jak jsem si Ameriku představoval. Toto vše se mi splnilo a byly to jedny z nejkrásnějších zážitků v USA vůbec. Když jsem seděl mezi Indiány a koukal se, jak tančí při svých slavnostech POW-WOW, připadal jsem si jako ve snu. Procházka nočním Chicagem byla také něčím úžasným. No a pohled ze Sears Tower, což je nejvyšší budova celé Ameriky, je jako z letadla. Krásných zážitků byla spousta a vyjmenovat je všechny by bylo nemožné.

Nesmím samozřejmě zapomenout na angličtinu, což byl jeden z důvodů, proč jsem do Ameriky jel. Tím, že vás tento jazyk všude obklopuje, se vám úplně dostane do krve. Samozřejmě, že jsem na začátku měl problémy hlavně s porozuměním tomu, co říkají, ale to se časem poddalo. No a zhruba po dvou měsících jsem si takhle jednou ve škole při výkladu uvědomil, že mi to vůbec nepřipadá jako cizí jazyk. Prostě jsem tomu rozuměl jako češtině. Řeknu vám, je to krásný pocit.

Ještě je tu jedna věc. Byla to první taková dlouhá doba pryč z domova. Myslel jsem si, že to bude hrozné, být rok v úplně jiném prostředí, pryč od rodiny a kamarádů. Lhal bych, kdybych řekl, že jsem tam byl hned od začátku úplně v pohodě. Co mi hodně pomohlo, byl internet, ke kterému jsem měl ve všech rodinách prakticky neomezený přístup, takže jsem mohl krásně udržovat kontakt s domovem. Časem se pak člověk otrká a už je to dobré. Když jsem pak v červnu odjížděl, bylo mi trochu těsno a věděl jsem, že v Rice Lake nechávám kousek sebe. To všechno, co jsem tam zažil, bylo opravdu výjimečné. Spoustu věcí jsem viděl nebo si vyzkoušel poprvé (např. golf, vodní lyžování, zimní i letní rybaření, bowling, střílení z luku, létání vyhlídkovým letadlem a jeho pilotování atd.)

Myslím, že mi to dalo hodně v tom ohledu, že jsem se naučil o sebe více starat a nespoléhat se jenom na rodiče, kteří vždy všechno zařídili. Zažil jsem tam samozřejmě také nepříjemné chvíle a zklamání a hodně mi to pomohlo v utváření svých názorů. Také jsem v sobě zbořil spoustu mýtů o Americe a přesvědčil se, že to není vždy tak, jak ukazují pořád dokola omílané americké seriály. Tento rok života není ztraceným, spíše naopak. Hodně mi dal a určitě to byla obrovská životní zkušenost.

Takže až zase někde uslyším „USA“, nepředstavím si hollywoodské filmy, americké trucky, Manhattan, hamburgery, nebo snad 50 hvězdiček a 7 červených proužků, ale vzpomenu si na kamarády a na spoustu krásných chvil, které jsem v Americe prožil.



<< ZPĚT na seznam studentů

david_muthsam.txt · Poslední úprava: 2013/05/04 00:41 (upraveno mimo DokuWiki)
Recent changes RSS feed Creative Commons License Donate Minima Template by Wikidesign Driven by DokuWiki