Sam Poethke, Zuzana Kotlářová, Tomáš Jukl (16.3.-18.3.)
Jet do Česka a nenavštívit Prahu, to by byla veliká škoda. Proto jsme využili Samova plánu vycestovat do Emirátů a před odletem jsme mu během dvou dnů ukázali naše havní město.
Do Prahy přijel Sam v úterý vlakem z Ústí nad Orlicí (děkujeme Langerovým za odvoz na nádraží). Odpoledne jsme strávili na ČVUT v Dejvicích. Sam se byl podívat na několika přednáškách, astrofyzika, matematická analýza, fyzika 2, dále jsme byli v laboratoři vysokého napětí a v laboratoři elektrických pohonů. V Dejvicích jsme také zašli do nové budovy Národní technické knihovny. Večer jsme strávili s dalšími přáteli z různých zemí světa v útulné hospůdce na Palackého náměstí. Nocleh byl zajištěn v rodinném hostelu v Karlově ulici, jenom asi 100m od Karlova mostu.
Ve středu jsme celý den chodili po Praze po památkách. Zuzana jakožto ostřílený průvodce vymyslela plán tak dokonale, že jsme v jednom dni viděli všechna podstatná místa, stavby, kostely, mosty, vyhlídky, hospůdky, malebné uličky a zákoutí.
Brzy ráno ve čtvrtek Sam odletěl z Ruzyňského letiště na výlet do SAE.
Sam Poethke, Bára Ševčíková, Tomáš Jukl (26.2.2010)
V pátek brzo ráno jsme vyrazili autem do České Třebové a odtud jsme jeli vlakem EC Gustav Mahler na Vídeňské nádraží Wien Meidling, kam jsme dorazili v půl desáté.
Dopoledne jsme se procházeli po městě, byli jsme na Karlsplatz, prošli jsme ulici Ring, plnou úchvatných historických staveb - například Opera, hrady Neuburg a Hofburg, náměstí Marie Terezie, parlament, Vídeňská radnice… Naobědvali jsme se naproti budově Wien Börse na ulici Schottenring. Po obědě jsme jeli tramvají na náměstí Schwedenplatz a odtud jsme se vydali do úplného centra ke gotickému kostelu Stephansdom. Pak jsme prošli rušnou pěší zónu Kärntner Strasse, plnou obchodů a také turistů, a v jedné z tichých postranních ulic jsme si v kavárně dali odpolední kávu a Sacher Torte.
Navečer jsme se ještě projeli nadzemní dráhou metra (linka U6) a zašli na Naschnarkt - vídeňskou tržnici, kde prodejci nabízejí ovoce, ryby, vína, suvenýry. Vídeň jsme opouštěli v půl sedmé večer vlakem EC Antonín Dořák.
Sláva nazdar výletu!
Článek byl převzatý z www.pardubickykraj.cz
Od 26. ledna pobývá v Žamberku americký student Sam Poethke. Do České republiky přicestoval díky Žamberk Interantional Friendship Association (ŽIFA) z Rice Lake, žamberského sesterského města. V novém prostředí se nejprve týden aklimatizoval, od tohoto týdne už absolvuje upravenou výuku na gymnáziu v Žamberku. Ve středu 17. února jej zavedl jeho program i do Pardubic, kde Sama na krajském úřadě přijala radní zodpovědná za školství Jana Pernicová.
„O češtinu a Českou republiku jsem se začal zajímat už v USA, protože na naší škole jsem se často setkával s českými studenty. A můj pobyt tady naplňuje moje očekávání. Líbí se mi zdejší kultura, historická architektura i rozmanitější systém vyučování,“ dozvěděla se Jana Pernicová od prvního amerického studenta, který v rámci dlouholeté spolupráce Žamberka se zámořskými partnery do Česka přijel. Vysvětlil, že na střední škole v USA mají každý den stejné čtyři předměty, které si sami vyberou. Nový výběr se provádí vždy po půl roce. Větší množství předmětů a variabilní rozvrh hodin, který je obvyklý u nás, by Samovi vyhovoval více.
Sama ve škole nejvíce baví matematika a fyzika, kterým by se chtěl věnovat i na univerzitě a následně i ve svém zaměstnání, velmi rád však pracuje i rukama. Na vlastní žádost tak vedle hodin na gymnáziu začal navštěvovat také dílny na Střední škole Zámek v Žamberku, kde se učí pracovat se dřevem. A že je velmi nadějným řemeslníkem, o tom se mohla na vlastní oči přesvědčit i radní Pernicová. Při pohledu na vlastnoručně vyrobenou stoličku, kterou jí Sam daroval, nemohla uvěřit, že držel hoblík a dláto v ruce poprvé v životě.
„Věřím, že všechno, co se u vás naučím, budu moci využít ve své budoucí práci, možná i v zahraničí,“ řekl Sam Poethke na závěr návštěvy v sídle kraje. Na studium češtiny prý nezanevře ani poté, co se za dva týdny vrátí domů, chce v něm i nadále pokračovat.
Žamberk Interantional Friendship Association, díky níž se americký student v Žamberku objevil, byla založena v roce 1994. Jejím cílem je napomáhat setkávání lidí z celého světa, poznávání kultur a přispívat k mezinárodnímu porozumění. Využívá především kontaktů se sesterským městem Žamberka – Rice Lake. Za léta existence zrealizovala celou řadu pobytů studentů i pedagogů a také návštěvy hudebních souborů či podnikatelů v USA.
Ondřej Tušl, oddělení komunikace Pardibický kraj